علیرغم اینکه آکنه شایع­ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است آخرین تأیید FDA برای داروی آکنه با مکانیسم عمل جدید تقریباً 40 سال پیش اتفاق افتاده است. آکنه یک بیماری پوستی چند عاملی است که توسط چهار مسیر مشخص تحت تأثیر قرار می گیرد: تولید بیش از حد روغن (سبوم) مسدود شدن […]

داروی Winlevi

علیرغم اینکه آکنه شایع­ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است آخرین تأیید FDA برای داروی آکنه با مکانیسم عمل جدید تقریباً 40 سال پیش اتفاق افتاده است.

آکنه یک بیماری پوستی چند عاملی است که توسط چهار مسیر مشخص تحت تأثیر قرار می گیرد:

  • تولید بیش از حد روغن (سبوم)
  • مسدود شدن منافذ پوست (هایپرکراتینه شدن)
  • رشد باکتری­ها (کوتی باکتریوم اکنه)
  • التهاب

گزینه های درمانی موضعی که آندروژن­ها را هدف قرار می­دهند، تا حد زیادی تولید سبوم و التهاب را مهار می­کنند اما تاکنون انتظارات مصرف کنندگان را در بازار درمان آکنه برآورده نکرده­اند.

تأیید Winlevi یک موفقیت در درمان آکنه است. مکانیسم عملکرد دقیق Winlevi ناشناخته است، اما مطالعات آزمایشگاهی نشان می­دهد که ماده فعال، کلاسکوترون، برای اتصال به گیرنده­های آندروژن درون غده سباسه و فولیکول-های مو ، با آندروژن­ها، به ویژه دی هیدروتستوسترون رقابت می­کند. این داروی موضعی، با هدف قرار دادن مستقیم گیرنده­های آندروژن در پوست، رویکردی غیر آنتی بیوتیکی ارائه می­دهد. مهارکننده های گیرنده آندروژن با محدود کردن اثرات این هورمون­ها بر افزایش تولید سبوم و التهاب عمل می­کنند.

در کارآزمایی های بالینی، Winlevi موفقیت درمانی و کاهش ضایعات آکنه را نشان داده و در صورت استفاده دو بار در روز به خوبی تحمل شده است. واکنش موضعی پوستی که اغلب مشاهده شده، اریتم خفیف بوده است.

مورد مصرف: سازمان غذا و داروی آمریکا کرم Winlevi(کلاسکوترون 1%) را برای درمان آکنه ولگاریس در افراد 12 سال به بالا تأیید کرده است.

منع مصرف: این دارو منع مصرف خاصی ندارد.

موارد احتیاط:

  • تحریک موضعی: خارش، سوزش، قرمزی پوست یا لایه برداری ممکن است با کرم Winlevi دیده شود. در صورت بروز این عوارض، استفاده از کرم Winlevi را قطع یا کاهش می یابد.
  • سرکوب محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) ممکن است در حین یا بعد از درمان با Winlevi رخ دهد. در یک ترایال فارماکوکینتیک، سرکوب محور HPA در 20/1 (5٪) از افراد بالغ و 22/2 (9٪) از افراد بزرگسال در روز 14 مشاهده شد. همه افراد در پیگیری 4 هفته به عملکرد طبیعی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال بازگشتند شرایطی که جذب سیستمیک را افزایش می دهد شامل استفاده در مناطق وسیع، استفاده طولانی مدت و استفاده از پانسمان های انسدادی می­باشد. اگر سرکوب محور ایجاد شود، می بایست دارو قطع گردد.
  • بیماران کودک ممکن است بیشتر در معرض سمیت سیستمیک باشند.
  • هیپرکالمی: در برخی از افراد در طی مطالعات بالینی، سطح پتاسیم افزایش یافته است.

عوارض جانبی: بیشترین واکنشهای جانبی شایع در 7 تا 12٪ بیماران اریتم، قرمز شدن، خارش و پوسته پوسته شدن و خشکی است.علاوه بر این، ادم، گزش و سوزش در بیشتر از 3٪ بیماران رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *